четвер, 30 квітня 2015 р.

5 ДИВОВИЖНИХ ПОРІД ТВАРИН, ВИВЕДЕНИХ ЛЮДИНОЮ

Людство займається одомашнення та виведенням нових порід тварин вже багато тисячоліть, але йому все мало. Нам хочеться підпорядкувати собі найбільш непокірних і незалежних представників світу фауни і перетворити їх в милих і ласкавих звіряток. І наука готова нам у цьому допомогти. 

1. Велика кішка з джунглів — тільки зовсім не небезпечна.

Ця найдивовижніша і дорога порода кішок під назвою «саванна» — домашній варіант дикого сервала — виведена в 1980-х роках. І не просто заради наукового інтересу. Справа в тому, що великі дикі кішки дуже популярні у заможних панів. Щоб захистити від цих «любителів природи» справжніх гепардів і леопардів (і навпаки), селекціонери і створили цю альтернативу — звіра з вигляду грізного й небезпечного, а насправді ласкавого і комунікабельного. Першу савану в 1986-му році представив світу заводчик бенгалов Джуді Френк. Вона вийшла в результаті схрещування самця цього сервала з домашньої сіамської кішкою. А в 2001-му році порода була офіційно визнана і зареєстрована. Розміри цих кішок вражають: вони досягають 45 сантиметрів у холці і важать до 14 кілограм. Правда, тут все залежить від того, з якого вона покоління; чим більше в ній від сервала, тим вона більшим. І дорожче — ціна на саван коливається від 7 до 23 тисяч доларів.
За звичками савани більше нагадують собак, ніж кішок — так само люблять грати в «апорт», розгулювати вулицями на повідку і плескатися у водоймах. Так і дресирувати їх — одне задоволення. Котячої незалежності в них теж немає анітрохи. Поки ви вдома, савана буде ходити за вами хвостом, а коли підете — сумувати і чекати під дверима. Загалом, собака, та й тільки. Хіба що не гавкає.

2. Домашня лисиця: добродушна як собака і незалежна, як кішка. 

Вперше ідея одомашнити лисицю прийшла в голову радянському генетику Дмиртию Бєляєву у 1950-х роках. Взявши за основу популяцію сріблясто-чорних лисиць, Бєляєв та його співробітники виростили кілька поколінь тварин, старанно добираючи з кожного покоління самих тямущих і слухняних. Пройшли відбір особин схрещували між собою. В результаті вийшли грайливі і приязні до людини створення, за звичками нагадують собаку. Найцікавіше, що хоча лис не схрещували ні з якою іншою породою, їх зовнішній вигляд теж суттєво змінився: з’явилися білі плями, хвости почали закручуватися, а вуха — звисати. Вчені пояснюють подібні трансформації тим, що в процесі одомашнення рівень адреналіну в крові тварин значно знизився.
Зараз таких лис продають як домашніх тварин. Правда, задоволення це зовсім не дешеве — за одну лисичку доведеться викласти близько семи тисяч доларів.

3. Напів-зебра, напів-поні/коня/осел.

Зебра — що й казати, дуже симпатична конячка. Але приручити її людині поки не вдалося. Так і практичної необхідності особливої немає, оскільки витривалість у неї не дуже, та й характер не цукор. І все ж учені вирішили одомашнити якщо і не зебру, то напів-зебру. Шляхом схрещування самців зебри з самками інших конячих (поні, коней чи ослів) вони вивели цілий ряд нових видів, яких називають зеброидами. При схрещуванні зебри і коні виходить «зорс», зебри і осла — «зонк», зебри та поні «зони».
Ці тварини чудово почуваються серед родичів папи, так і мами, ось тільки завести потомство ні з тими, ні з іншими не можуть — всі ці гібриди стерильні. Вигляд у цих тварин, звичайно, досить кумедний, але навіщо знадобилося їх виводити — залишається великою загадкою. Найвідомішим зеброидом був зонк (гібрид зебри і осла) сера Сэндерсона Темпла з Ланкашира. Все життя до самої смерті це тварина займалося виключно тим, що возило візок по алеях.


4. Кама — маленький поступливий верблюд.

Це тварина вийшло в результаті схрещування самця одногорбого верблюда і самки лами. Вони далекі родичі, які мільйони років йшли кожен своєї еволюційної дорогою. З-за разючої різниці в зрості варіант природного розмноження розглядати не доводилося, так що запліднення здійснювалося штучним шляхом. Перший кама з’явився на світ у 1998 році в Дубаї (ОАЕ). Вчені, завдяки яким відбулося це радісна подія, дали ім’я дитинчаті Рама. Після цього та ж команда сприяла народженню ще трьох малюків-кам — Каміли, Джаміля і Роки. У всіх кам короткі вуха та довгий хвіст, як у верблюда, а копита роздвоєні, як у лами, і горба немає. Крім того, від мами кожному з них дістався поступливий характер, невеликий ріст і м’яка густа шерсть, від папи — сила та витривалість. Загалом, казка, а не тварина. І найголовніше: всі гібриди ками виявилися фертильны!

5. Вовча собака Сарлоса.

Над виведенням «одомашненого вовка» селекціонери працювали не одне десятиліття. У 1925 році селекціонер з Нідерландів Ландер Сарлос схрестив російську вовчицю і кобеля німецької вівчарки і все життя потім займався тим, що відбирав найбільш міцних і витривалих цуценят собако-вовків і схрещував між собою. А після смерті Сарлоса в 1969 році експерименти продовжили його дружина і дочка.
В результаті вийшло тварину, за розмірами і зовнішнім виглядом майже нічим не відрізняється від вовка — таке ж сильне, розумне і витривала, з таким же зграєвим інстинктом, впертим і незалежним характером. Навіть гавкати ці собако-вовки не вміють, тільки виють на місяць іноді. Так що, по суті, це все той же вовк… з одним, але дуже істотною відмінністю: собака Сарлоса охоче визнає людину ватажком своєї зграї. Тому їм, як службовим собакам просто немає рівних. В Голландії та деяких інших країнах Європи цих собак використовують як поводирів, вони беруть участь у рятуванні потопаючих, допомагають витягати людей із завалів і т. д. Однак брати вовчу собаку в дім, особливо де є маленькі діти, фахівці все-таки не радять. Надто вже багато в ньому від дикого звіра, мало що…

середа, 29 квітня 2015 р.

Для чого потрібно знати біологію?

Біологія — це важлива наука, знання якої знадобиться кожній людині в повсякденному житті. Будь-яка наука з’являється в результаті необхідності вирішення тих чи інших завдань, що постали в процесі розвитку людини, і біологія — не виняток.
 Біологія як наука виникла в зв’язку з потребою вирішення важливих проблем людей. Однією з них завжди було розуміння процесів, що відбуваються в живій природі і пов’язаних з отриманням їжі. Знання особливостей життя тварин і рослин, характер їх зміни під безпосереднім впливом людини, розробка способів отримання все більш багатого врожаю — всі ці питання надзвичайно важливі. Рішення даних проблем — це одна з найбільш важливих, фундаментальних причин виникнення біології як науки та її необхідності людині.

Другий, не менш важливою причиною необхідності даної науки є біологічні особливості людини та їх вивчення. Людина є невіддільною частиною живої природи, продуктом її розвитку. Всі процеси, що відбуваються в життєдіяльності, схожі з тими, які відбуваються в природі. Глибоке розуміння природних біологічних процесів служить фундаментом для медицини. Вивчення роботи людських органів, поява свідомості та підсвідомості (гігантський крок вперед у самопізнанні матерії), розвиток мозку як органу мислення (а ця загадка до сих пір залишається невирішеною), виникнення суспільного способу життя, соціальності — все це вивчає біологія.

Розвиток медицини і збільшення виробництва продуктів харчування — важливі, але далеко не єдині причини, які визначали розвиток біології, роблячи її необхідною для кожної людини. Природа дає людям джерела для отримання продуктів і матеріалів. Важливо знати їх властивості, місцезнаходження та сфери застосування, щоб правильно використовувати для свого блага. Багато в чому біологія є вихідним джерелом таких знань.

Перед біологічної наукою стоять такі завдання, як: побороти хвороби століття і віруси, створити ефективні вакцини, забезпечити продуктами харчування, виправити генетичні дефекти, перемогти передчасне старіння, зберегти чистоту водойм та прозорість повітря, уберегти грунт від ерозії, а ліси — від знищення. Біологічні знання — обов’язковий компонент загальнолюдської культури, основа формування наукової картини всього світу.

"Битва за Чорнобиль"

Чорно́бильська катастро́фа — екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території України (у той час — Української РСР). Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім. 
"Битва за Чорнобиль" - це окументальний фільм Discovery Channel , який зібрав величезну кількість раніше не публікувалися документів архіву , унікальних відео та фотоматеріалів. За допомогою комп'ютерної графіки, ви побачите події 20 -річної давності. Ви так само ознайомитеся зі спогадами Горбачова і дослідженнями генетиків та екологів , які можуть оцінити масштаби аварії та її наслідки . Ознайомитеся з шокуючими фото Ігоря Костіна , який віддав здоров'я , щоб донести весь жах аварії.



Дельфіни – унікальні морські ссавці.

Наша природа дуже прекрасна і різноманітна. Вона має багато цікавих тварин, як у морі, так і на суші. Одними з найпопулярніших морських тварин серед науковців є дельфіни, які завжди дивують дослідників своєю унікальною поведінкою і характером. Науковці вже давно займаються вивченням цих морських жителів і завжди дізнаються багато нового про них.

Нині, завдяки минулим дослідженням учених, можна навести декілька цікавих фактів про цих незвичайних морських ссавців:

1. Дельфіни мають свою мову. Учені розділили їх мову на дві групи: – мова жестів або тіла; – мова звуків. Нині відомо, що вони використовують під час спілкування 32 види свисту 

(як виявилося кожен свист означає певну фразу і несе в собі повідомлення, наприклад привітання, сигнал болю, сигнал тривоги, тощо), і близько 180 комунікаційних знаків. За словами учених, мова дельфінів ще має багато загадок і до кінця не розшифрована.

2. Кожен дельфін має власне ім’я. Як не дивно, але це є факт. А ще більш шокуючим є те, що ім’я дається дельфінові ще при народжені, такого висновку дійшли фахівці з штату Флорида (США). В процесі експерименту вони записали звуки дельфінів на ком’пютер і за допомогою спеціальних програм вилучили “імена”. Потім відтворювали “імена” перед дельфінами і в результаті було виявлено, що на певне ім’я відгукувалася конкретна особина.

3. Тривалість життя дельфіна може досягати 75 років, але в неволі скорочується до 30-ти років.

4. Як виявилося, мозок дорослого ссавця може мати вагу близько 1700 грамів. Для порівняння, людський мозок має вагу близько 1400. Також у дельфінів в два рази більше звивин в корі головного мозку. Дуже цікава і унікальна властивість мозку дельфіна: він ніколи, по-справжньому не спить. По черзі сплять то права півкуля, то ліва півкуля мозку.

Багато біологів погоджуються з такими фактами, а інші ні. А деякі науковці взагалі вважають дельфінів близькими друзями і ставлять їх на друге місце після людини в плані еволюції, відсовуючи на третє місце мавп.

Який ссавець найглибше занурюється?

Чемпіоном по пірнанню є кашалот. У гонитві за своєю улюбленою їжею – глибоководними (дуже великими) кальмарами — кашалот здатний зануритися в океанські глибини на 2,5 кілометра. При цьому кашалотові доводиться затримувати дихання на 1,5 години і витримувати тиск 250 атмосфер.

Не раз у водах Атлантики на глибині більше 2 кілометрів кашалоти обривали телефонні і телеграфні кабелі (ймовірно, «вважаючи», що це щупальця головоногих молюсків), і заплутавшись в них, гинули. Ловці такої риби розповідають, що в шлунках спійманих кашалотів виявляли щупальця глибоководних кальмарів завдовжки до 12 метрів. Проте охота на них не завжди виявляється безпечною. На тілі кашалотів часто зустрічаються глибокі шрами від дзьобів кальмарів і їх щупалець.